Żywienie i opieka
Porady-filtr
Dyscyplina
Karmienie

Ciało

 

Naturalne nawyki zywieniowe

Jak odżywiają się konie w naturze

Środowisko, w jakim żyje koń, determinuje jego zachowanie. Nasze konie nie mogą robić tego, co chcą w danym momencie. Koń jako zwierzę domowe nie może sam decydować, kiedy może jeść, wychodzić ze stajni, spać lub bawić się z innymi końmi. Nawyki żywieniowe koni trzymanych w stajniach różnią się znacznie od nawyków koni, które przebywają cały czas na dworze.

Jak wyglądają naturalne nawyki żywieniowe koni?

Dzikie konie przemieszczają się w poszukiwaniu pożywienia i codziennie pokonują odległość od 5 do 12 km. Kiedy tak wędrują, co jakiś czas biorą do pyska trochę trawy. Popatrz na konie na pastwisku. Zauważysz, że chodzą i jedzą w tym samym czasie. Tak właśnie wyglądają naturalne nawyki żywieniowe koni! Układ pokarmowy konia jest do tego przystosowany. Konie nie mogą zjadać jednorazowo dużych porcji pokarmu, ponieważ ich żołądek może pomieścić co najwyżej pół wiadra paszy.

W żołądku znajduje się kwas. Ten kwas poprawia trawienie i usuwa substancje potencjalnie szkodliwe. Kwas żołądkowy wytwarzany jest nieprzerwanie. Jest potrzebny do trawienia, ale jego obecność nie jest korzystna dla ściany żołądka. Ten kwas jest neutralizowany przez pewne składniki śliny.

W naturze koń pożywia się przez cały dzień, dlatego strumień śliny ciągle spływa do jego żołądka. To zapewnia doskonałą równowagę między produkcją kwasu żołądkowego a wytwarzaniem neutralizującej go śliny. W naturze organizm konia wytwarza imponującą ilość 40-60 litrów śliny na dobę!!!

Pasza objętościowa jako zdrowa „guma do żucia”

W przeciwieństwie do ludzi, w organizmie konia ślina wytwarzana jest jedynie podczas przeżuwania pokarmu. U człowieka produkcja śliny odbywa się przez całą dobę. Dlatego bardzo ważne jest dla konia, aby mógł przeżuwać tak długo, jak to tylko możliwe. Dzięki temu wytwarzana jest ślina, która miesza się z pokarmem i zmienia jego konsystencję na bardziej płynną. Treść pokarmowa o takiej konsystencji o wiele łatwiej przesuwa się w przewodzie pokarmowym. Wniosek: długie przeżuwanie oznacza dobre trawienie oraz mniejsze ryzyko wystąpienia problemów trawiennych, na przykład kolki.

Jak możesz skłonić swojego konia do przeżuwania przez dłuższy czas? Czas przeżuwania pokarmu zależy przede wszystkim od jego struktury i objętości. Porównajmy paszę o bogatej strukturze – siano lub sianokiszonkę – z paszą granulowaną. Aby zjeść 1 kg siana, koń musi przeżuwać je przez co najmniej 40 minut, natomiast na zjedzenie 1 kg paszy granulowanej potrzebuje tylko 10 minut. Oznacza to, że podczas spożywania paszy o bogatej strukturze w organizmie konia wytwarzane jest 3 do 4 razy więcej śliny.

Żywienie w stajni

Koń, który nie przeżuwa wystarczająco długo, ma w żołądku tylko małą ilość śliny, a za to dużo kwasu. Ten kwas oddziałuje na ścianę żołądka i wskutek tego może dojść do powstania wrzodów. Wrzody żołądka sprawiają koniowi ból i dlatego jego organizm będzie starał się wytworzyć więcej śliny. Jednym ze sposobów na to jest łykanie powietrza. Jak można temu zapobiec? Dawaj koniowi więcej paszy dla konia objętościowej i pobudzaj u niego przeżuwanie przez mieszanie paszy treściwej z garścią PAVO DailyPlus .

Padoki zimowe

W czasie zimy czasami wypuszcza się konie na padok nieporośnięty trawą.  Dla konia taki padok jest jak piaskownica ogrodzona płotem. Koń nie ma w niej co robić, nie ma co jeść – oprócz możliwości obgryzania samego ogrodzenia. Rozłóż paszę objętościową w kilku miejscach padoku, a zobaczysz, że twój koń od razu zacznie chodzić po padoku i jeść. Takie zachowanie jest lepsze i bardziej naturalne!

Ściółka

Badania wskazują, że koń trzymany na trocinach, zaczyna się nudzić po 2 godzinach. Natomiast jeśli ma ściółkę ze słomy, wykazuje pierwsze oznaki znudzenia dopiero po 13 godzinach, ponieważ tak długo je, bada słomę i bawi się nią. Dlatego ściółka ze słomy jest o wiele lepszym rozwiązaniem w przypadku koni, które muszą przebywać w stajni przez całą dobę. Szkoda, że niektóre konie doszczętnie zjadają swoją ściółkę. W takim wypadku musisz spróbować zastosować ściółkę innego rodzaju lub chociaż dawać koniowi więcej paszy objętościowej, aby zapewnić mu zajęcie na dłuższy czas.

Dłuższe przeżuwanie paszy treściwej

Możesz także sprawić, że twój koń będzie dłużej przeżuwał paszę treściwą. Struktura i objętość paszy zmuszają konia do żucia przez dłuższy czas. Dlatego właśnie w Pavo opracowano paszę Nature’s Best. Ta mieszanka jest jednym z produktów bardzo lubianych przez konie.Zawiera dodatkowe składniki strukturalne, takie jak posiekana lucerna, orkisz (niełuskany) oraz spęczniane ziarna zbóż. Ziarno podczas prażenia dwukrotnie zwiększa objętość! Dzięki temu 1 kg paszy ma dużą objętość. Ten unikalny skład Pavo Nature’s Best sprawia, że koń przeżuwa ją dwa razy dłużej niż zwykłą paszę treściwą.